O SELU ZA SELO
O SELU ZA SELO
O SELU ZA SELO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O SELU ZA SELO

Ovo je forum za članove sajta. Ovde se možete informisati o temama koje sami postavljate.
 
Prijem10GalerijaLatest imagesPublikacijeTražiRegistruj sePristupi
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
Zadnje teme
» DUGE ZIMSKE NOĆI
LJUBOVIĐO... EmptyPon Feb 03, 2020 6:08 pm od Admin

» KREČANA - II
LJUBOVIĐO... EmptyČet Jan 16, 2020 4:27 pm od Admin

» Vaša 1° tema
LJUBOVIĐO... EmptyČet Jan 16, 2020 12:10 pm od Admin

» Par slika
LJUBOVIĐO... EmptyNed Jan 12, 2020 9:26 pm od Milovan

» VERGAŠEVIĆI
LJUBOVIĐO... EmptyNed Jan 12, 2020 5:45 pm od Admin

» Vraneškom dolinom
LJUBOVIĐO... EmptyNed Dec 22, 2019 8:01 pm od Admin

» STOŽER
LJUBOVIĐO... EmptySub Dec 14, 2019 11:54 pm od Admin

» LJUBOVIĐO...
LJUBOVIĐO... EmptyPet Nov 22, 2019 9:59 am od Admin

» Moja priča.
LJUBOVIĐO... EmptyPon Nov 18, 2019 10:02 pm od Admin

Poslanici naj aktivniji meseca
No user

 

 LJUBOVIĐO...

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 34
Poeni : 181
Datum upisa : 16.09.2019

LJUBOVIĐO... Empty
PočaljiNaslov: LJUBOVIĐO...   LJUBOVIĐO... EmptyPet Nov 22, 2019 9:59 am

LJubovidjo … LJubovidjo.
10. јул 2011.
Milovan Rakovic
LJubovidjo – LJubovidjo…

E pece li – pece…. Ama gde da se sakrijem od ove nemilosrdne vrucine? Evo jedino resenje koje nikako nemogu da ostvarim. Vec druga godina prolazi a ja nikako da odem tamo gde mi misli lutaju dano – nocno…. OOOOOO i ovde vruce… odlazim….. Iza mene je put od preko 400 kilometara… Krećem se kanjonom Lima i ispred mene su tri kratka tunela a odmah iza njih maleni mostič preko takođe malenog potočića. Ievo prelazim mostić i … ulazim u Crnu Goru. Ispred mene je mesto Dobrakovo i carinski punkt gde stajem i posle kračeg pregleda krećem dalje…… Још о овоме… Ispred mene su Kisele Vode – predgrađe Bijelog Polja. Prolayim ispod nadvožnjaka i odmah iza njega skrećem levo i preko njega idem na sami izvor kisele vode ,,Bela Rada,, koji se nalazi na 50 metara od mosta. Na samom njegovom izvoru je uvek prisutan neko od meštana ovoga kraja koji toče kiselu vodu u kante ili plastične flaše. Silazim niza stepenice i prilazim samom izvoru gde mi neko od ljubaznih meštana ustupa mesto da preko reda napunim svoju flašu….. Vraćam se nazad pa preko mosta produžavam pravo.- ovo je predgrađe Bijelog Polja Prolazim kroz njega i kroz Rasovo idem dalje… Na 5 kilometara odatle nailazim na raskrsnicu i mesto – Ribarevine Levo vodi put za Berane, Novi Pazar, Kosovsku Mitrovicu… Ja idem dalje i kroz Dolinu Mira idem prema Ravnoj Rijeci. Ovde na proširenju sa leve strane puta stajem pored samousluge, kupujem neke sitnice i izlazim napolje. Ovde ispred samousluge nailazim na jedno iznenađenje… Ovde ispred su izloženi exponati – ručni radovi koje svojim strpljivim radom i maštom osmišljava gospodin TATOMIR RUDIĆ koji me ljubazno poziva u restoran pored gde pijemo kafu a on mi priča o samom mestu i svojim skulpturama koje su same po sebi jedinstvene po svojim oblicima koje liče na životinje. Popismo kafi i htedoh da se oprostim og ljubaznog gospodina Tatomira ali ovaj neće ni da čuje o tome Poče da me moli i navaljuje da posetimo njegov dom udaljen nekih 2 kilometra odatle gore u samom brdu… Naravno – prihvatam i idem sa njime dosta dobrim makadamskim putem gore u brdo, gde nakon nekih desetak minuta stižemo pred njegov dom… Izlazimo iz kola i ispred njegovog doma nas sreta njegova ljubazna supruga koja nam kuva kafu, a mene gospodin Tatomir vodi dami pokaže svoje radove Ja sa zaprepašćenjem iza kuće ugledah na stotine drvenih figura koje su bile ravnomerno raspoređene po celoj livadi iza kuće. e sada je došao red i dase makar malo revanširam mojim ljubaznim domaćinima. Vadim kameru i snimam sve ono što mije bilo ponuđeno – od prekrasnih figura do divnih vidika koji se odatle prostiru u nedogled – na Bjelasicu koja je tu – na dohvat ruke… (Dragi čitaoci – film koji je ovde nastao i koji sam nazvao Tatomir Rudić – Život i delo – nažalost nisam u mogućnosti da vam ovde prikažem) Silazimo sa brda dole u dubinu – prema Ravnoj Rijeci i nastavljam put dalje… Na 5 kilometara odatle nailazim na raskrsnicu gde put dalje vodi prema Mojkovcu, Kolašinu i dalje prema Podgorici a ja skrecem desno i stajem … TU SMO – OVOJE – VRANEŠKA KAPIJA… ULAZ U VRANEŠKU DOLINU. Ogromni željeznički most – sa jednog na drugo brdo diže se u visine gde ispod njega teče malena rečica LJuboviđa koja izgleda kao malena krivudava zmija… Prolazim ispod njega i idem dalje. Prolazim kroz Panjsku luku i malo posle nailazim na mesto zvano ZEKIĆA RIJEKA Sa leve strane puta maleni restoran i ribnjak prepun pastrmke Nemogu da odolim te naručujem porciju – ručam i – krećem dalje…… Na samo dva ipo kilometra odatle na desnoj strani puta – most preko reke LJuboviđe…… …. A IZA SAMOGA MOSTA – DVOSPRATNA KUĆA……. – O V O J E M O J D O M – Odmah parkiram ispred kuce i hitno trcim nekih desetak metara do korita LJubovidje… gazim kroz nju i sedam na jedan kamen koji viri iz reke … a noge mi zapljuskuju ledeni talasi reke….EEEEEJ M E R A K A . VREDI OVAKO DOCI PA MAKAR I JEDNOM GODISNJE ZAR NE? O miline E sada peci koliko hoces……

                                               DA LI STE ZNALI LIJEPU LEGENDU O BIJELOM POLJU?


Možete li da zamislite da se na ovom mjestu nekada prostiralo nepregledno polje bijelih rada, cvijeta koji je dao ime i polju i naselju i današnjem gradu – Bijelo Polje? Preuzeli su ga i Turci koji su osvojivši ove predjele, ime naselja preveli na svoj jezik, nazvavši ga Akovo. Ipak, najviše zasluga oko imena, ako je vjerovati legendi, imaju vile koje su nekada davno obitavale u okolnim planinama. Priča se da su najljepše bile vile sa Bjelasice, jer su se umivale vodom sa ljekovitih izvora kojima obiluje ova pitoma planina. Jednog dana do staništa vila stigao je glas da u podnožju Bjelasice, u dvoru vlastelina Radića, živi djevojka ljepša od svake vile. Uhodivši djevojku, vile su doznale da se umiva čudotvornom vodom kisjelog ukusa sa izvora koji je boginja ljepote otkrila majci lijepe plemkinje. Ne mogavši da podnesu da ima neko ljepši od njih, vile su odlučile da napuste Bjelasicu i potraže drugo stanište. Dok su letjele iznad polja pored Lima gorko su plakale za svojim zavičajem, a tamo gdje su padale njihove suze iznicali su bijeli cvjetovi neobične ljepote. Cvjetove, koji su se nanovo rađali svakog proljeća, po lijepoj plemkinji Radi nazvali su bijela rada, a mjesto na kom ih je bilo najviše Bijelo Polje. Danas se tu nalazi glavni gradski trg, centar društvnog života i mjesto okupljanja Bjelopoljaca
Од: Milovan Rakovic
Nazad na vrh Ići dole
https://o-selu-za-selo.forumotion.me
 
LJUBOVIĐO...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
O SELU ZA SELO :: MOJE PRIČE-
Skoči na: